ویراستاری آنلاین

ویراستاری آنلاین
درخواست خود را برگزینید و شماره‌تلفن همراهتان را بنویسید تا با شما تماس بگیریم.

با ویراویراست، سرعت ویراستاری خود را چندین برابر کنید.

در این مقاله، ویراستاری آنلاین با ویراویراست را توضیح می‌دهیم.

مسأله درست است یا مسئله؟ آن که بنویسیم یا آنکه؟ به نام خدا یا به‌نام‌خدا؟ خانه‌ی خدا یا خانۀ خدا؟ ذغال درست است یا زغال؟ آیا شکل نوشتن ایده‌آل درست است؟ آیا عبارت «سابقۀ قبلی» مشکلی دارد؟ منصوب بنویسیم یا منسوب؟ آیا «انتخابات‌ها» درست است؟ برای تایپ‌کردن «نیم‌فاصله»، «همزه»، «تنوین» و «نشانۀ ۀ» کدام کلید را بزنم؟ کدام واژه‌ها را بچسبانم و کجا نیم‌فاصله بگذارم.

اگر شما هم هنگام تایپ‌کردن با سؤال‌هایی از این دست روبرو می‌شوید، آدرس را درست آمده‌اید. اینجا ویراویراست است. یک ویراستار آنلاین که به شما کمک می‌کند متن و نوشته‌های خود را بدون نگرانی دربارۀ «غلط‌های املایی، خطاهای دستورخطی، خطاهای دستوری و علائم نگارشی» نشر دهید. ویراویراست به شما کمک می‌کند تا یک ویراستاری آنلاین لذت‌بخش را تجربه کنید.

ویراستاری آنلاین ویراویراست به نویسندگان، ویراستارها و کسانی که به تولید محتوا در فضای رایانه‌ای می‌پردازند و تایپیست‌ها کمک می‌کند.

درست‌نویسی هم ازنظر املایی و هم ازنظر نگارشی برای همه مهم است. هر چیزی که از سمت ما به‌صورت نوشته درآید قطعاً مخاطبانی خواهد داشت. اگر غلط املایی و نگارشی در نوشته‌های ما وجود داشته باشد ممکن است به بی‌سوادی محکوم شویم و از درجۀ اعتبار متن ما و حتی خود ما کاسته شود. ویراویراست یک ابزار کامل برای تایپ و ویراستاری آنلاین متن فارسی است.

تفاوت ویراویراست با دیگر ابزارهای ویراستاری آنلاین متن چیست؟

ابزارهای موجود، متن شما را تنها در سطح غلط‌یابی املایی و مقداری از مصوبات دستورخطی بررسی می‌کند؛ اما این ابزارها هیچ‌گاه دربارۀ حشوها، مصدرهای نادرست و ساختگی، ترکیبات فعلی نادرست، گرته‌برداری‌های نابجا و مواردی که درادامه خواهیم گفت، اخطاری نمی‌دهد. با ویراستاری آنلاین در ویراویراست، موارد نادرست، هم واژگانی و هم دستوری در متن خود را پیدا می‌کنید و آن‌ها را با جایگزین‌های مناسب و هوشمندی که به شما پیشنهاد داده می‌شود برطرف می‌کنید. ویراویراست ابزاری تخصصی برای زبان غنی و پربار فارسی است. همچنین این ابزار ویراستاری آنلاین دارای تایپ گفتاری است.

در ادامۀ مقاله، چگونگی ویراستاری آنلاین با ویراویراست را توضیح می‌دهیم.

در ابتدا کافی است تنها نام و نام خانوادگی و شماره‌تلفن همراه خود را در بخش ثبت‌نام وارد کنید و عضو خانوادۀ ویراویراست شوید. پس از اینکه در ویراستار آنلاین ویراویراست عضو شدید، 5 هزار واژه به‌عنوان هدیه به اعتبار شما اضافه می‌شود. پس از اتمام این 5 هزار واژه می‌توانید نسبت به شارژ بسته‌های خود اقدام کنید.

ویراستاری آنلاین ویراویراست شامل 5 مرحله است.

تایپ گفتاری:

فقط کافی است در بخش تایپ گفتاری روی علامت میکروفون کلیک کنید. متن یا ایدۀ خود را بخوانید تا متن شما با سرعت و دقت بالا و به‌صورت کاملاً رایگان تایپ شود.

غلط‌یابی املایی:

این بخش در کمتر از چند ثانیه، واژه‌هایی را که املای نادرستی دارند، تشخیص می‌دهد. برای آن‌ها پیشنهادهایی می‌دهد که می‌توانید با کلیک‌کردن واژۀ درست، آن را تصحیح کنید.

دستورخط خودکار:

در این بخش مصوبات فرهنگستان زبان و ادب فارسی به‌صورت خودکار روی متن اعمال می‌شوند. باید بگوییم که ویراویراست نخستین سامانه‌ای است که فاصله‌گذاری درست را براساس بافت متنی تشخیص می‌دهد. همچنین نویسه‌های عربی مانند «ک و ی» را با نویسه‌های درست خط فارسی جایگزین می‌کند. در این بخش اعداد انگلیسی در متن فارسی نیز، به اعداد فارسی تبدیل می‌شوند.

دستور خط پیشنهادی:

بخشی از این دستورخط به انتخاب کاربر است. به این صورت که سامانه برای برخی واژه‌ها پیشنهادهایی می‌دهد؛ سپس خود نویسنده تشخیص می‌دهد که روی کدام‌یک از واژه‌ها کلیک کند و آن را تصحیح کند؛ البته در این بخش هم، کاربر تنها نمی‌ماند. برای هر پیشنهاد یک جملۀ صحیح به‌عنوان مثال آورده‌شده تا کاربر بتواند نقش درست واژۀ خود را پیدا کند و بدون نگرانی واژه را انتخاب کند.

ویراستاری پیشرفته:

ویراستاری آنلاین «ویراویراست» دارای بخش ویراستاری پیشرفته است؛ در این بخش کاربر با مهم‌ترین عناصری که نباید در زبان معیار وجود داشته باشد، آشنا می‌شود.

برخی از این عناصر عبارتند از:

 استفاده از ترکیب‌های نادرستی همچون حشو (حسن خوب) و گرته‌برداری (روی کسی حساب کردن)، استفاده از مصدرهای جعلی و نادرست (خوبیت)، استفاده از نشانه‌های جمع نادرست (مدارک‌ها) و همچنین ترکیب‌ها و ساخت‌هایی که ادیبان به‌کاربردن آن‌ها را درست نمی‌دانند؛ همچون «را»ی مفعولی که برخی از نویسندگان بعد از فعل می‌آورند که این کاربرد نادرست است. در ویراستاری پیشرفته همچنین پیشنهاد گذاشتن «ۀ» به کلماتی که به «ها»ی غیرملفوظ ختم می‌شوند و نقش مضاف دارند داده می‌شود. مانند: برای «خانه خدا»، «خانۀ خدا» را پیشنهاد می‌دهد.

علائم نگارشی:

در این بخش علائم نگارشی بررسی می‌شوند. نشانه‌های نگارشی مانند نقطه، ویرگول و ... تصحیح می‌شوند.

رنگ‌ها در ویراستاری آنلاین متن ویراویراست:
رنگ قرمز: کلماتی که با رنگ قرمز زیر آن‌ها خط کشیده شده است غلط‌های املایی هستند و نویسنده بی‌گمان باید آن‌ها را تصحیح کند.
رنگ آبی: کلماتی که با رنگ آبی زیر آن‌ها خط کشیده شده است واژه‌هایی هستند که به‌صورت خودکار تصحیح شده‌اند و فقط نیاز به بررسی اجمالی دارند.
رنگ بنفش: کلماتی که با رنگ بنفش زیر آن‌ها خط کشیده شده است واژه‌هایی هستند که غلط نیستند، اما امکان دارد ازنظر فاصله‌گذاری شکل دیگر (با فاصله یا بدون فاصله) آن مدنظر باشد. (این بخش برای اطمینان از فاصله‌گذاری برای کاربر تهیه شده است.)
رنگ زرد: کلماتی که با رنگ زرد زیر آن‌ها خط کشیده است واژه‌هایی هستند که پشت‌سرهم تکرار شده‌اند.
برای آزمودن ویراستاری آنلاین ویراویراست، متنی را به ویراویراست بدهید و خطاهای درست‌شده را بررسی کنید.
تجربۀ ویراستاری آنلاین را با ویراویراست از دست ندهید.

برای ثبت سفارش ویراستاری با شمارۀ 09020025029 تماس بگیرید.

نظرات

نظر شما در مورد این مطلب چیست؟